Cmim i reduktuar! Kasollja Shiko më të madhe

Kasollja

Jean -Baptiste Poquelin Moliere VEC0001

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kasollja, shkruar në vitin 1898, konsiderohet vepra më e rëndësishme e Natyralizmit në letërsinë spanjolle. Ngjarja zhvillohet në vendlindjen e autorit, Valenthia, në zonën rurale, ku me një përshkrim depërtues pasqyron therrshëm kushtet e vështira të mbijetesës së bujqëve. Realiteti i natyrës, dhunës, pasioneve, jeta e fshatarëve ndërthuren lehtë në penën e Ibanjez, pak para se autori të ndryshonte stilin e tij letrar.

Më shumë detaje

47 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
Fletët160
ISBN9789928430649

595 Lekë

-15%

700 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një nga kryeveprat e Ibaniez, që në vitin 2016 u nderua me çmimin letrar të Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë. Autori vazhdimisht promovon domosdoshmërinë të edukohen bujqit, fermerët e pashkolluar, ndërkohë që vihet re një element politik i fuqishëm. Sa e dëmshme, shkatërrimtare është lufta e këtyre njerëzve të varfër me njëri-tjetrin, ndërkohë që duhet të bashkohen kundër armikut real, Kishës dhe pronarëve të tokave. Paralelisht me predikimin për drejtësi, autori referohet me detaje lirike në kanalet e intrigës, se si punëtorët e vjetër krijuan një "gjyq" për të vendosur çdo javë se kujt i takonte të merrte ujë, kush mund të siguronte pak ujë të pijshëm. Cañas y barro konsiderohet si momenti kryevepër në gjithë krijimtarinë e Blasco Ibanjez.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët160
ISBN9789928430649
V. Bot2003
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiFan. S. Noli