Epistolari i Zaratës Shiko më të madhe

Epistolari i Zarates

Luan Rama LUR0034

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri është ilustruar dhe me vizatime të Sandro Botiçelit, i cili ndër të parët që ilustroi “Ferrin” e Dantes.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët96

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër, në formën e një epistolari është frymëzuar nga historia e një të burgosuri politik në Zvërnec të Shqipërisë gjatë epokës totalitare. Ai ishte një përkthyes, njohës i kulturës italiane dhe i latinishtes dhe në Zvërnec, aty ku përjetonte ferrin, përktheu “Ferrin” e Dantes. Nëpërmjet trembëdhjetë letrave që i shkruan gruas së tij, ai tregon botën e burgjeve, gjendjen e tij dhe punën gjatë përkthimit të Ferrit, ku gjen analogjinë me veprën më të njohur danteske.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët96
Titulli origjinalElve
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri