Atdhe tjetër Shiko më të madhe

Atdhe tjeter

Faruk Myrtaj MIL0049

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë roman, autori që në fillim na ngërthen me rrëfimin e tij emocionues për çastet e largimit prej Atdheut bashkë me familjen e tij.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Milosao
Fletët244
ISBN9789995615499

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

”…lartësia dhe largësia do të fillonin të bluanin mall e nostalgji…” për njerëzit dhe Atdheun, sepse ne të ikurit lamë gjithçka që kemi dashur më shumë dhe, siç shkruan Danteja…”..kjo është shigjeta që harku i ekzilit godet së pari…”. Pastaj shkrimtari në rolin e heroit kryesor thur ngjarjet me shumë densitet dhe një ritëm që vjen herë duke u rritur, herë duke u ngadalësuar, por gjithmonë duke skalitur me art tablo realiste të historisë sonë dhe të dramës shqiptare të ditëve tona.

Autori ka ndërthurur me mjeshtëri detaje efikase që flasin më shumë se përshkrimet historike. Prekëse jeta e gruas trime, luftëtares dhe intelektuales, anëtare e Byrosë Poilitike që burrin e parë ia vranë në pusitë e luftës, tjetrin ia likuiduan shpejt pas çlirimit. I ofruan një burrë, po edhe atë ia burgosën bashkë me vëllezërit e saj. E vetme ajo varrosi edhe vajzën. Tek ecte rrugëve të Tiranës, ashtu e kërrusur, ajo ishte një tablo portret që me aq dhembje demaskonte përçudnimin që diktatori paranojak u bënte edhe shokëve të vet.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët244
ISBN9789995615499
Titulli origjinalMilosao
V. Bot2012
VendodhjaSarandë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri