Zjarret e vjeshtës Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Zjarret e vjeshtës

Irène Némirovsk DK0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

‘Zjarret e vjeshtës’ është një roman për luftën, për dashurinë, për pasionin, për rininë e humbur, për pabesinë e tradhtinë, për kotësinë, zhgënjimin, po edhe për lumturinë, që gjendet, si shkëndija të vogla, por gjithnjë të pranishme, mes kaosit, hidhërimeve e dëshpërimeve të jetës

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
Fletët288
ISBN9789928136428

850 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Informacion rreth librit

“Një roman tjetër magjepsës, rrëqethës dhe i mrekullueshëm i Irène Némirovsky-t... Subjekti i romanit fillon me Luftën e Parë Botërore dhe mbaron me të Dytën, pak përpara se vetë autorja të rrëmbehet nga kthetrat e çmendurisë njerëzore..

 ‘Zjarret e vjeshtës’ është përsëri një shpalosje e talentit të veçantë të Nèmirovsky-t, e aftësisë së saj për të zbërthyer shpirtin e njeriut, marrëdhëniet e ndërlikuara mes shoqërisë dhe individit, varësisë së tij prej rrethanave, po edhe aftësisë së tij për të gjetur shtigje shpëtimi. Një vepër, e shkruar me mjeshtëri të rrallë, që të shtyn të mendosh gjatë mbi atë që njeriu i bën botës dhe vetes.”

Diana Çuli

 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët288
ISBN9789928136428
Titulli origjinalBotimet IDK
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDiana Çuli