Helena Shiko më të madhe

Helena

Sherif Delvina MAS0024

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Tragjedia me tre akte Helena është një vepër letrare që falë njohjes së historisë dhe vërtetësisë së paraqitjes arrin të realizohet artistikisht.

Më shumë detaje

200 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928243638

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tragjedia me tre akte Helena është një vepër letrare që falë njohjes së historisë dhe vërtetësisë së paraqitjes arrin të realizohet artistikisht. Tragjedia i zhvillon ngjarjet ne Durrës dhe në Napoli në shekullin e XIVtë.
Pabesia e mbretit të Napolit, përbën bazën tragjike të librit teksa, i biri i kont Tanush Topisë, ra në dashuri, rrëmbeu dhe u martua me të bijën e mbretit të Napolit, Helenën, edhe pse mbreti ishte kundër kësaj martese.
Pas ca kohe mbreti i ftoi të dy bashkëshortët në Napoli ku i vrau pabesisht. Personazhet historikë kanë shërbyer si lëndë, me të cilën është formësuar tragjedia artistikisht.
Historiani i shquar ka realizuar një tragjedi të mirëfilltë letrare. Kjo vepër është njëra nga dy tragjeditë e shkruara nga historiani Sherif Delvina, së bashku me tragjedinë në katër akte Genti. Autori njihet kryesisht në shtypin e shkruar, për librat dhe artikujt historikë mbi çështjen e Epirit.

Të dhëna

Faqe80
ISBN9789928243638
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë