I ri Unë jam Malala Shiko më të madhe

Unë jam Malala

Malala Yousafzai, Christina Lamb BZ0037

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër ka tronditur botën jo thjeshtë se është shkruar nga një nobeliste, në përpjekjet e saj e saj për të zhvilluar arsimin në Pakistan, por vjen edhe historia e 19-vjeçares e cila është qëlluar nga talebanët. Uashington Post thotë për këtë libër: “Gozhdues... është e vështirë të imagjinosh një kronikë lufte më prekëse, përveç ndoshta ditarit të Ana Frankut”. Autobiografia e fitueses më të re të Çmimit Nobel për Paqe dhe e vlerësuar në të gjithë botën, Malala Jusafzai i plagos rëndë në kokë nga talebanët, pas fushatave për zhvillimin e arsimit dhe të drejtat e gruas për arsim, por shpëtoi duke u kthyer në një prej luftëtareve të të drejtave të grave në Pakistan dhe gjithë botën

Më shumë detaje

95 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
Fletët372
ISBN9789951721400

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autorja e këtij libri bestseller në të gjithë botën, Malala Jusafzai është:

E cilësuar një nga 16 adoleshentet më influencuese të vitit nga “Time”

E zgjedhur nga People si Heroina e Vitit

Fituese e Çmimit Kombëtar Britanik për librin non-fiction të vitit

Kur talebanët morën kontrollin e luginës Suat në Pakistan, një vajzë ngriti zërin e saj. Malala Jusafzai refuzoi që ta bënin të heshtte dhe luftoi për të drejtën e saj për t'u arsimuar.

Në tetor të vitit 2012, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeçe, Malala pothuaj e pagoi këtë gjë me jetën e saj. Atë e qëlluan në kokë, kur po udhëtonte me autobus nga shkolla në shtëpi, dhe pak vetë pritnin që ajo të mbijetonte. Por, në fakt, shërimi heroik i Malalës e ka çuar atë në një udhëtim të jashtëzakonshëm nga një luginë e largët në Pakistanin Verior në korridoret e Shteteve të Bashkuara në Nju Jork.

Në moshën gjashtëmbëdhjetëvjeçare, ajo u shfaq si një simbol global i protestës paqësore. Një vit më vonë ajo u bë fituesja më e re në botë Çmimit Nobel për Paqe. E brohoritur nga Shtypi i Asociuar për "detajin që të rrëmben", “Unë jam Malala” do t'i bëjë lexuesit të besojnë në fuqinë e zërit të një njeriu të vetëm për të frymëzuar ndryshim në botë.

Vlerësime për librin

"Zëri që rrëzëllin `Unë jam Malala' është zëri që vazhdon të ndeshet me sfidën e vrasësit. Është zëri i një luftëtareje trime që ende lufton për arsimimin e vajzave. Zëri i një ikone që një ditë mund të jetë në gjendje të kthehet në vendin e saj, por që edhe prej së largu simbolizon kauzën më fisnike."

Shehryar Fazli, Los Angeles Review of Books

“I jashtëzakonshëm...një tregim në vetën e parë që duhet lexuar patjetër, i rrugëtimit të Malalës përmes terrorizmit global, i prindërve të saj të guximshëm dhe inkurajues, dhe i vetë luftës së saj për arsimin e vajzave."

Marie Claire

“Lartësia e zonjushës Jusafzai si një simbol i paqes dhe guximit është, tashmë e njohur në të gjithë botën."

Salman Masud, New York Times

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët372
ISBN9789951721400
V. Bot2017
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLira Sejdini