I ri Zera te historise Shiko më të madhe

Zera te historise

Simon Sebag Montefiore A-008742

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një celebrim i fjalimeve të mëdha të historisë botërore dhe jetës kulturore.

Më shumë detaje

1108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet 55
ISBN9789928106551

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në këtë koleksion të pasur, historiani i mirënjohur Simon Sebag Montefiore na çon në nje udhëtim nga kohët e lashta te shekulli XXI. Disa fjalime jane heroike dhe frymezuese; disa djallëzore dhe gjakatare. Disa janë të mprehta dhe prekëse; të tjerat mizore dhe rrëqethëse. Vetë folësit variojnë nga peran doresha dhe pushtues tek yjet e rrokut, romancieret dhe spor tistët, ëndërrimtarët dhe vrasësit, nga Çurçilli dhe Elizabeta I te Stalini dhe Xhengis Khani, dhe nga Mishel Obama dhe Kleopatra te Ronald Regan, Nehru dhe Muhamad Ali.

Te gjitha dramat njerëzore janë këtu: nga masakrat në fushat e betejes deri tek teatri i sallave të gjyqit, nga bisedat e tavolinave tek audiencat me miliona njerëz, nga qëndrimet e fundit të dëshpëruara deri te fjalimet e triumfit, nga thirrjet fisnike për çlirim deri te fyerjet gjenocide, nga iluzionet e marra dhe rrëfimet e çuditshme te rezistencat sfiduese dhe lamtumirat zemërthyese. Zera të historise përfshin shekuj, kontinente dhe kultura. Ne stilin e kuptueshëm dhe tërheqës të një tregimtari mjeshtëror, Montefiore tregon pse këto shtatëdhjetë fjalime janë nje lexim thelbësor dhe se si ato ndriçojnë të kaluarën tonë, pasurojnë të tashmen tonë dhe frymëzojnë si dhe mbajnë paralajmërime për - të ardhmen tonë.

Të dhëna

Faqe317
ISBN9789928106551
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriBota