I ri Al Qaeda tri dekada terror Shiko më të madhe

Al Qaeda tri dekada terror

Dritan Demiraj A-005098

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër, i pari i një serie me 12 volume, lexuesi do të njihet me fazat e zhvillimit të Al Qaedas (AQ) përgjatë pesë gjeneratave të saj.

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307200

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Historikun e krijimit, ideologjinë dhe filozofinë e saj, NeoSalafizmin, Ideologjinë Takfiriste, Khawarijtë ose ekstremistët e parë Takfiristë, Karamitahët, Mahdistët e Sudanit, Utejbistët, etj.

Më pas rrënjët e ideve Islamike nëpër botë dhe historinë e lëvizjes së Vëllazërisë Myslimane dhe të Ëahabizmit, karakteristikat e kultizmit të saj dhe metodologjinë e radikalizimit të AQ.

Në këtë botim flitet gjerësisht për lidershipin e AQ si dhe bëhet një analizë e shkurtër e strategjisë së saj ndër vite. Analizohen qëllimet strategjike dhe karakteristikat bazë të misionit të AQ, strategjia politike, objektivat politike, aplikimi i strategjisë asimetrike dhe karakteristikat e sulmuesve Salafistë, strategjia ushtarake etj.

Gjithashtu, në këtë botim flitet për strategjinë ushtarake, politike dhe mediatike, internetin ose xhihadin virtual, si dhe disa media të tjera që përkrahin këtë lëvizje.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe632
ISBN9789928307200
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriBota