Perplasja e ideve, betejat ideologjike qe krijuan boten moderne dhe do te formesojne te ardhmen Shiko më të madhe

Perplasja e ideve, betejat ideologjike qe krijuan boten moderne dhe do te formesojne te ardhmen

Gideon Rose, Jonathan Tepperman BTI0056

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është një përzgjedhje e veçantë e materialeve të reja dhe arkivore nga revista Foreign Affairs që tregon historinë e betejave ideologjike të shekullit të kaluar dhe të krijimit të rendit modern. Ai është si një pjesë e numrit të revistës për muajin janar/shkurt të vitit 2012, që përmban katër artikuj të botuar këtu dhe pjesë të zgjedhura me mjaft kujdes nga artikujt e mëparshëm.

Më shumë detaje

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789928406262

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përveç artikujve të rinj dhe materialit përkatës, ky vëllim përmban edhe tekstin e plotë, origjinal të të gjithë artikujve arkivorë. Përmbajtja është e organizuar deri diku e çlirët dhe jo sipas një renditjeje të rreptë kronologjike. Përplasja e ideve tregon historinë e debateve të forta ideologjike të shekullit të kaluar dhe ngritjen e rendit modern. Ky libër jep vështrimin e duhur për të parë se nga kemi ardhur dhe se ku po shkojmë. Duke kombinuar disa ese të reja me pjesët e zgjedhura nga 90 vjet botime të Foreign Affairs, kjo përmbledhje përmban autorë të tillë si Isaiah Berlin, Benedetto Croce, Francis Fukuyama, Charles P. Kindleberger, John Ikenberry, Harold J. Laski, Leon Trocki dhe shumë të tjerë. Një hyrje nga botuesi i Foreign Affairs, Gideon Rose, hap librin dhe e vendos materialin e ri dhe të vjetër brenda kontekstit. I botuar në kuadrin e 90 vjetorit të botimit të Foreign Affairs, ky libër jep vështrimin e duhur për të parë se nga kemi ardhur dhe se ku po shkojmë.

Të dhëna

ISBN9789928406262
RedaktoriJorgji Qirjako
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiEnri Ide