(Mos) Zyrtarizimi i gjuhes shqipe ne Republiken e Maqedonise Shiko më të madhe

(Mos) Zyrtarizimi i gjuhes shqipe ne Republiken e Maqedonise

Arsim Sinani UE0114

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Politika gjuhësore po bëhet temë e nxehtë politike në mbarë Europën. Sidomos në Ballkanin e përzier etnikisht dhe gjuhësisht të larmishëm, ku vazhdojnë diskutimet rreth asaj se sa norma kushtetuese e një shteti arrin t'a kornizojë juridikisht përdorimin zyrtar të një gjuhe - konform standardeve të Unionit Europian? Këtë dilemë e shtjellon Arsim Sinani, në librin e tij të ri: "(Mos) Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Republikën e Maqedonisë".

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928190604

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori ballafaqon argumentet shkencore, të mbështetura në literaturën e pasur në lidhje me çështjen kyçe në këtë libër: a u zyrtarizua gjuha shqipe në Republikën e Maqedonisë pas 13 vitesh nga Marrëveshja Kornizë e Ohrit (MKO)? Veç kësaj analize normative, autori shtjellon edhe problemin e implikimeve praktike të (mos) përdorimit të gjuhës shqipe në institucionet shtetërore të RM-së, përkatësisht të mosrespektimit të përdorimit institucional të gjuhës shqipe.

Të dhëna

Faqe316
ISBN9789928190604
Viti i Botimit2015
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë