Fjalor Politik Oxford Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Fjalor Politik Oxford

Grup autorësh DK0019

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky është një fjalor i ri, i shkruar nga një grup politologësh dhe teoricienësh të politikës të Departamentit të Shkencave politike dhe të Studimeve Ndërkombëtare të Universitetit të Warwick-ut, një nga departamentet më në zë në këtë fushë në Mbretërinë e Bashkuar.

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 99927 661 9 0

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Politika është një ndër ato fjalë (si për shembull gjeografia dhe historia) që përshkruajnë edhe një veprimtari, edhe studimin e kësaj veprimtarie. Ky është fjalor i politikës në kuptimin e dytë, jo në të parin. Me fjalë të tjera, nuk është fjalor që përshkruan ngjarjet, as fjalor i politikanëve, as fjalor i vendeve dhe i rajoneve ku bëhet politikë (domethënë, kudo në botë). Ka shumë fjalorë të tillë, dhe nuk ka kuptim të shtosh numrin e tyre. Ky fjalor trajton konceptet, njerëzit dhe institucionet që përmenden zakonisht në shkrimet akademike dhe shkencore që kanë të bëjnë me politikën. Konceptet dhe institucionet pak a shumë kuptohet përse përfshihen. Kurse njerëzit duhet të plotësojnë dy kritere për të hyrë në këtë fjalor. I pari, duhet të kenë dhënë një ndihmesë të shquar në zhvillimin e teorisë së politikës, në projektimin dhe krijimin e institucioneve politike, ose në shkencën e politikës; i dyti, duhet të kenë vdekur para prillit 1994.

Të dhëna

ISBN978 99927 661 9 0
V. Bot2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiZef Simoni