Misteret eleuzine Shiko më të madhe

Misteret eleuzine

Secondo Bernocco MAG0002

Libër i ri

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Magus
Fletët230
ISBN9789928444875

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"...Për të gjurmuar historinë e kultit te Eleuzinës, origjina e së cilës është e njëjtë me atë të piramidave të mëdha të Egjyptit, përhumbim nëpër Greqi në atë pak dritë të kohëve prehistorike për të gjurmuar në një distancë të madhe kohore dhe me shumë ndryshime që duhet të pësonin përgjatë kalimit në katër civilizime të mëdha 1 . Dokumentet të cilat mbahen për historike mbi Misteret Eleuzine2 janë të vonshme dhe të paqëndrueshme. Historia nis me Herodotin, i cili në shek. V para erës sonë vulgare, nuk mund të na jepte një nocion të sigurtë mbi origjinën e një institucioni, i cili numëronte më shumë se XII shekuj p.K. ekzistencë, në një kohë ku ishte e vështirë që dhe historia dhe faktet të vinin të pandryshuara tek brezat pasardhës, dhe me një mungesë të kritikës siç kemi sot..."

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët230
ISBN9789928444875
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë