Cmim i reduktuar! Kabalah Mistike Shiko më të madhe

Kabalah mistike

Dion Fortune MAG0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

...Shtylla qendrore e Pemës është në thelb shtylla e ndërgjegjes, ashtu si dy shtyllat anësore janë shtyllat e fuqive aktive dhe pasive.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Magus
Fletët396
ISBN9789928444806

1 275 Lekë

-15%

1 500 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pjesë nga libri:

“Kur konsiderohet aleati mikrokozmik, që do të thotë pikëpamja e psikologjike në vend të kozmologjike, Ketheri, shkëndija hyjnore e rrumbullakët, të cilën qenia individualizuar e ndërton, duhet të konsiderohet si bërthama e ndërgjegjes dhe jo ndërgjegjes vetë Daath, sephirothi i padukshëm, i cili është gjithashtu në shtyllën qendrore, edhe pse, në mënyrë rigoroze duke folur, ajo gjithmonë i përket një tjetër plani, me atë në të cilën pema është duke u shqyrtuar. Për shembull, kur ne jemi duke marrë parasysh Pemën në mikrokozmos në këtë moment, Daath do të jetë pika e kontaktit me makrokozmosin. Ky kontakt nuk është deri sa të vijë në Tiphareth, që ne të marrim të qartë vetëdijen e individualizuar. 29. Tiphareth është kulmi funksional i Triadës së dytë në pemë, dy këndet bazike përbëhen nga Geburah dhe Gedulah (Kesedi). Kjo Triadë buron nga Triada e parë i Tre Supernaleve, dhe formon individualitetin e evoluar, apo shpirtëroren. Është kjo ide që vazhdon dhe ndërton të gjithë evolucionin; kjo është nga personalitetet e njëpasnjëshme, që njësitë e mishërimit rrjedhin; ajo është në këtë sephiroth, sepse thelbi aktiv i përvojës është zhytur në fund të çdo mishërimi, kur entiteti i mishëruar shkrihet në pluhur dhe eter…”

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët396
ISBN9789928444806
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë