Ballafaqim i Biblës me Kur'an Shiko më të madhe

Ballafaqim i Biblës me Kur'an

Kadri (A. M.) Veselaj BEM0066

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ngjashmërit, kontradiktat dhe gënjeshtrat fetare

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët909
ISBN9789951690256

2 000 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ky libër ka për qëllim të ndihmoj e sqarojë njerëzit të kuptojnë thelbin e trillinieve dhe rolin reaksionar të feve. Regjimet e errta antipopullore dhe klerikët janë shkaktar të drejtpërdrejtë të shtypjes dhe prapambetjes së popujve. Në këtë libër jepen fakte dhe hidhen poshtë gënjeshtrat e shkrimeve të Biblës e Kur'anit. Është e nevojshme të ngritet vigjilenca e njerëzve dhe veçmas e brezit të ri për mos rënë në grackën e mashtrimit të klerikëve e propagandës fetare. Borgjezia dhe klerikët jan ortak mes tyre ata sulen me tërbim në ndjekjen dhe dënimin e njerëzve përparimtar. Veprimtaria e tyre drejtohet për të largu njerëzit nga rruga e drejt e idealeve të larta revolucionare dhe kundër aspiratave për një jetë të lirë e të barabartë mes njerëzve. Propaganda fetare nga sistemet e mëparshme dhe të sotme shfrytëzuese kapitaliste është lejuar të përhapet nga klerikët për të frigu njerëzit, për ti vu në shërbim të interesave të tyre të fitimit. Duhet kuptuar njëherë e përgjithmon të vërtetën se shkrimet e Biblës e Kur'anit nuk kanë kurrfarë baze të vërtet hyjnore as frymëzim prej Zotit si gënjehet në shkrimet e dy librave fetar. Nga ana e klerikve në Bibël e Kur'an çdo gjë është trilluar për qëllime mashtruese e përfituese. Forcat e errta politike e fetare përmes fesë duen të jetojn mbi kurrizin e popullit duke lënë masat punonjse në terr të shtypur, për ti shfrytëzu e grabit. Qëllimi i tyre është tu vështirësojn ietën masave punonjëse që të mos mund të organizohen e ngrisin krye për të përmbys pushtetin e tyre të urryer. Me shtypjen dhe shfrytëzimin e tyre të egër synohet të sigurojn sundimin e tyre mbi popullin dhe të frenojn energjit e shumta pozitive të njerëzve. Feja dhe politika ngathtësojn e lënë në pasivitet njerëzit për ti dëshpru, lodh e bërë të pakënaqur me jetën.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët909
ISBN9789951690256
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri