I ri E drejta islame e shpjeguar Shiko më të madhe

E drejta islame e shpjeguar

Sava Pasha MAS0097

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër nga Sava Pasha është një tjetër tekst që vjen në shqip nga një figurë jo gjerësisht e njohur për publikun e përgjithshëm. Pas dy vëllimeve të veprës së tij qëndrore “Studim mbi teorinë e të drejtës islame” të përkthyer në shqip nga ‘Botimet Alsar’, vjen edhe ky botim i cili është një përgjigje e një shkrimi kritik nga orientalisti Injac Goldziher (profesor i gjuhëve semitike në Universitetin e Budapestit) mbi studimin qëndror të Sava Pashës.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928397003

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori shpjegon elementet bazë që duhet të zotërojë çdo studies mbi njohjen e të drejtës islame përpara se të thellohet në lëminë e jurisprudencës islame.

Ky tekst mund të shërbejë edhe veçmas si një shpjegim nistor mbi konceptet bazë juridike islame dhe ndihmon në ravijëzimin më të plotë të një figure pak të njohur në mesin e shqiptarëve (ndonëse Sava Pasha mendohet të ishte shqiptar) i cili kishte funksione të larta në Perandorinë Osmane si; valí i Ishujve të Mesdheut apo Rumelisë Lindore, Ministër i Punëve Publike, Ministër i Punëve të Jashtme etj. Libri është në dy gjuhë, në shqip dhe në origjinalin frëngjisht 

Të dhëna

Faqe320
ISBN9789928397003
Viti i Botimit2023
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDashamira Elezi