Enciklopedi e historise se botes islame – vell. 1 dhe 2 Shiko më të madhe

Enciklopedi e historise se botes islame – vell. 1 dhe 2

Grup autorësh MAS0090

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo enciklopedi në dy vëllime, është një përmbledhje e historisë pesëmbëdhjetë shekullore të Botës Islame, duke filluar që nga lindja e Islamit e deri në ditët tona – në fillim të mijëvjeçarit të tretë.

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319944

4 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kjo enciklopedi në dy vëllime, është një përmbledhje e historisë pesëmbëdhjetë shekullore të Botës Islame, duke filluar që nga lindja e Islamit e deri në ditët tona – në fillim të mijëvjeçarit të tretë.

Kjo vepër është përkthyer nga origjinali në gjuhën arabe, e cila është përgatitur për botim nga ekipi i kërkimeve shkencore për studimet islame në Kajro.

Libri përmban 8 krerë: “Përmbledhje e historisë profetike”, “Kalifët e udhëzuar”, “Kalifati Umajad”, “Kalifati Abasi”, “Mongolët muslimanë”, “Perandoria Osmane”, “Azia Juglindore”, “Afrika” si dhe kapituj dhe nënkapituj përkates për secilën temë apo periudhë historike, si dhe dy shtojca që ndihmojnë në kuptimin e konteksteve apo zbërthimin e fenomeneve të ndryshme brënda Botës Islame.   

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
Faqe968
ISBN9789928319944
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlban Reli