Autentifikimi I haditheve Shiko më të madhe

Autentifikimi I haditheve

Israr Ahmad Khan LOG0262

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Autori trajton temën sensitive të autentifikimit të haditheve, duke u fokusuar mbi kriteret e adoptuara nga hartuesit e përmbledhjeve kryesore për të argumentuar se përqendrimi mbi vazhdimësinë dhe saktësinë e zinxhirit të transmetuesve dhe jo mbi përmbajtjen tekstuale të hadithit, ka bërë që në to të jenë përfshirë hadithe të caktuara që ose bien drejtpërdrejt ndesh me hadithe të tjera, ose e projektojnë Pejgamberin s.a.v.s. në një dritë jo karakteristike, ose që nuk pasqyrojnë dhe/ose bien ndesh me mësimet e Kuranit.

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Logos - A
ISBN9789989588433

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe342
ISBN9789989588433
V. Bot2021
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveParë
PërkthyesiArjol Guni
VendndodhjaShkup