Bujtina me potkua Shiko më të madhe

Bujtina me potkua

A. den Doolaard SB0057

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për ta shkruar këtë roman, më 1933, autori është frymëzuar nga jeta e malësorëve shqiptarë dhe nga gjakmarrja. Deri tani ky libër është ribotuar 38 herë në gjuhën e tij dhe është përkthyer në gjermanisht, spanjisht dhe danisht.

Më shumë detaje

9 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN99943-683-6-2

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Rreth shtatëdhjetë vjet më parë, shkimtari holandez, A. den Doolaard, merr udhën nga Selaniku për në Sarajevë, duke përshkuar edhe Shqipërinë. I befasuar, në dejet e tij prej udhëtari jo të zakonshëm, fillon të lindë një libër, që për dhjetëvjeçarë do të lexohet dhe rilexohej nga breza lexuesish të vendit të tij. "Bujtina me potkua" është një libër që e njeh thuajse çdo holandez, pasi nga koha e publikimit të parë, u solli atyre frymën e një jete, sa të panjohur për ta, aq edhe të veçantë. Nuk është libër ekzotik, por pjesë e një të vërtete që u mvesh shqiptarëve ato zakone dhe veti që i kanë, dhe për të cilat kanë arsye të ndjehen krenarë. Është një histori e shkurtër, e shkruar me nerv, me përshkrime dhe me frymë dashurie.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe87
ISBN99943-683-6-2
RedaktoriResul Shabani
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveBot. i ripunuar
PërkthyesiSherafedin Mustafa