I ri Pese gishta Shiko më të madhe

Pese gishta

Mara Zalite A-004477

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër me nota të shumta autobiografike, që është shkruar në një gjuhë të pasur, tregon historinë e një vajze që zhvendoset mes botëve, me shpresën për të gjetur një atdhe që ajo mund ta quajë shtëpi.

Më shumë detaje

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Fletët368
ISBN9789928062505

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Laura, vogëlushja pesëvjeçare, ka lindur në një nga kampet e internimit të Stalinit në Siberi. Ajo dhe prindërit e saj janë duke u kthyer për në Letoni, një vend që Laura e njeh vetëm nga përshkrimet e mrekullueshme gjatë kohës kur ishin në Gulag.

Imazhi që ajo ka krijuar mbi Letoninë, nga tregimet e prindërve dhe asaj se çfarë sheh në të vertetë kur mbrrin në këtë vend, nuk kanë asgjë të përbashkët.

Pavarësisht zhgënjimit befasues rreth Letonisë së “ëndrrave”, të imagjinuar nga rrëfimet, ajo është e detyruar ta pranojë këtë realitet dramatik. Pak para se të vdiste, gjyshi i kishte lënë Laurës amanet një unazë, të cilën duhet të ia dorëzojë “kur të kthehet”, Reinisit [xhaxhai i saj], të zhdukur pa gjurmë në kampet e internimit në Siberi. Ajo është e motivuar që ta përmbushë këtë premtim.

Veprat e Māra Zālītes nuk i takojnë vetëm kulturës Letoneze. Ato konsiderohen si pasuri e të gjithë lexuesve sepse ajo denoncon tmerret dhe krimet e regjimit totalitar, duke përmbushur nëpërmjet rrëfimit, edhe misionin e saj social

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët368
ISBN9789928062505
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEris Rusi
RomanMister&Thriller