Artiste shqiptare ne Akademite Italiane Shiko më të madhe

Artiste shqiptare ne Akademite Italiane

Ylli Drishti, Leon Cika A-008786

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Albumi "Artistë shqiptarë në që studiuan dhe u formuan aristikisht nga fundi i shekullit XIX deri në vitet e luftës së dytë botërore në Akademitë Italiane të Artit në qytetet: Firence, Romë dhe Venecia. Për çdo artist në këtë botim jepet një biografi artistike, vlerësuese e shoqëruar dhe me 4–8 ilustrime me ngjyra të veprave të secilit prej tyre. Botimi në fund shoqërohet me një tabelë sinoptike të ngjarjeve më të rëndësishme artistike në europë dhe në shqipëri gjatë shekullit XX

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mali Pleshti
ISBN9992796812

3 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori, historiani i artit Ylli Drishti në 30 faqet e para të botimit, jep një panoramë të përgjithshme të zhvillimit të arteve pamore në Shqipëri gjatë shek. XIX-XX, duke evidentuar disa nga protagonistët kryesorë që hodhën themelet e artit realizmit shqiptar si: Kol Idromeno, Simon Rrota, Spiro Xega, Zef Kolombi, Dhimitër Çani, Abdurrahim Buza e për të vazhduar me artistët e tjerë që e filluan krijimtarinë e tyre pas vitit 1944 dhe që kontribuan me krijimtarinë tyre në ekspozitat e para pas luftës, por edhe si pedagogë në përgatitjen e brezit të ri të artistëve shqiptarë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaperback
Faqe169
ISBN9992796812
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitAlbum
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë