National Museum Gjergj Kastrioti Skanderbeg, Kruja Shiko më të madhe

National Museum Gjergj Kastrioti Skanderbeg, Kruja

Ylli Drishti A-008784

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Albumi me titull: "Muzeu Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Krujë" u botua me rastin e 30 vjetorit të përurimit të Muzeut (2012). Albumi është konceptuar në dy pjesë: pjesa e shkrimeve dokumentare – historike dhe pjesa ilustrative e veprave të artit, vitrinave sipas sallave muzeale. 

Më shumë detaje

11110 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

AlbPaper
ISBN9789928050724

3 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Albumi çelet me përshëndetjen e drejtorit të muzeut z.Mehdi Hafizi dhe me dy shkrimet e autorit të albumit Ylli Drishti  (Historiku i ngritjes së muzeut), vazhdon me dy shkrimet e historianëve shqiptarë  Prof.Kristo Frashëri (Muzeu i Krujës) dhe Prof.Luan Maltezit (Muzeu i Skënderbeut është frut i punës së grupit të ngarkuar për ngritjen e tij). Autori më tej nëpërmejt shkrimeve konçize paraqet materialet muzeale, veprat e artit (afresk, pikturë murale, mozaik, vitrazhe, zgrafito, skulpturë etj) sipas sallave të muzeut: Antikiteti, Mesjeta, Invazioni, Bashkim & Përballimi, Fortifikimet, Rezistenca, Kancelaria, Biblioteka, Holli i katit të dytë (me bustet e ushtarakëve të Skënderbeut), Pinakoteka, Tradita –Jehona e Skënderbeut në shekuj. Albumi shoqërohet dhe me imazhet dekoratës së lartë: "Urdhëri i Skënderbeu"; të një serie me imazhe të koleksioneve filatelike në vite kushtuar figurës së Skënderbeut (1912-1977) si dhe janë paraqitur imazhe nga seria e monedhave të arta të Bankës së Shqipërisë me tematikë:"500 vjetori i vdekjes së Skënderbeut" (1968)

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe158
ISBN9789928050724
RedaktoriGazmend Leka
V. Bot2012
VendodhjaTirane
GjuhaAnglisht
Tipi i publikimitAlbum
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë