Iveta Shiko më të madhe

Iveta

Guy de Maupassant BDI0101

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë përmbledhje me tregime dhe novela janë përfshirë: Roza, Hakmarrja, Dikur, Prika, Një mbrëmje, Zhozefi, Dëbora e parë, Një gjel këndon, Iveta, Në pyll etj. Gi de Mopasan (1850-1893) është prozator i shquar francez, një ndër përfaqësuesit më në zë të natyralizmit, njohës i thellë i jetës së kryeqytetit e provincës së Francës, në fundin e shekullit XIX.

Më shumë detaje

7 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët160
ISBN9992731885

500 Lekë

Share

Më tepër

Guy de Maupassant është një nga ata pak shkrimtarë, tregimet e shkurtra të të cilëve - të mprehtë, ekonomikë, elegantë, por të drejtpërdrejtë në stil - janë aq të fortë, sa reputacioni i tyre letrar mund të ndalet vetëm në to. Nën sipërfaqen e tyre të thjeshtë mashtruese, shtrihet një kuptim i thellë i kompleksitetit të psiqikës njerëzore. Maupassant hulumton koleksionin e plotë të kalorësi të shoqërisë franceze -të fundit të shekullit të XIX, nga prostitutat në shtëpitë pariziene dhe fshatarëve në shtëpitë e fshatit, tek aristokratët kurorëshkelës, në spa-të e kushtueshme dhe grupimet e patricëve fisnikë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët160
ISBN9992731885
RedaktoriPetrit Ymeri
V. Bot1998
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiNasi Lera