Ofertat

Realist Ka 188 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Romani Qielli në manaferra, nga autorja është përshkruar si roman në tregime. Këto tregime përbëhen nga më shumë pjesë dhe ngjarje që bëhen të vërteta si pika që bien në qendrën, së pari në zemrën e narracionit, pa hyrje ose shpjegim.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Vendosur në Lankashir, zemra e një sistemi fabrikash deri diku të reja, rrëfenja është portretizim i industrisë së mesit të shekullit të XIX - të të Anglisë. Dikensi komenton regjimin e ashpër dhe rutinën mekanike që zbatohen me forcë mbi punëtorët dhe shtresat e tjera të shoqërisë nga Revolucioni Industrial.

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  Romani trajton fatin e personalitetit të njeriut në Rusinë e viteve 30' të shekullit XIX. Figuria e Peçorinit në romanin "Një hero i kohës sonë" të Lermontovit përbën thelbin e veprës dhe është përfaqësues tipik i të riut intelektual, plot aftësi, dhunti e aspirata, që shoqëria e bluan në mokrat e kotësisë, egoizmit dhe cinizmit.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  I përpunuar me art, imagjinatë dhe ndjenjë, “Kloroform” është një roman që lexohet me një frymë dhe të mban pezull deri në rrjeshtin e fundit. Përvoja jetësore, shkollimi në perëndim, mjeshtria artistike i kanë dhënë këtij romani sukses në komunikimin me lexuesit e shumtë

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Gjithmonë i referohem Shqipërisë post-komuniste. Edhe kur mund të shkruaj diçka për regjimin e mëparshëm, u referohem fenomeneve që ndodhin sot. Megjithatë, nuk pretendoj të jem as sociolog, as filozof mirëfilli. Mendoj që mënyra ime e të shkruarit shkon në drejtimin e ligjërimit filozofik, me konotacione sociologjike herë pas here, por gjithsesi mbetet...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Sërish Andrea Vitali i ka rënë në të: Djemtë e Belanos është një karusel pështjellues personazhesh dhe ngjarjesh tejet interesante e zbavitëse dhe në të njëjtën kohë portreti më i vërtetë dhe më i thellë i Italisë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Dy të panjohur, të huaj me jetën e vet, pas një vërtitjeje vetmitare e shkëmbimeve flurore në përditshmërinë anonime urbane pikëpiqen, e për t'i shpëtuar tëhuajëzimit gërryes i dorëzohen ndjenjës më triviale e më të fuqishme. Kështu fluidja hedh rrënjë, çasti bëhet frymëgjatë dhe fragmented bashkohen.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Albana Progri, e sapo diplomuar si farmaciste, është vajza e një ambasadori. E bukur, e përkëdhelur, e mësuar me një jetë të qetë dhe me adhurues të shumtë, befas gjendet në syrin e një cikloni.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Nga Niccolò Ammaniti vjen ky roman i vendosur në Italinë industriale, ku një baba me të birin e tij, përballen me një botë të egër dhe me demonët e tyre të brendshëm. Me urdher te Zotit është historia e një jete në udhëkryqin e shpresës dhe dëshpërimit.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Një histori pikante dhe e këndshme që shërben gjithashtu edhe si pasqyrë e një realiteti të ashpër: lufta e përditshme e emigrantëve ilegalë gjatë udhëtimit të tyre drejt një bote më të mirë. A është ky një kombinim i pamundur? Jo, aspak për një përrallë (me moral) të kohërave tona, e cila, për fat të mirë, na kujton atë çka mund të bëjë zemra e njeriut.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  950 Lekë Në stok

  "Ti je e nesërmja" është një libër për miqësinë, dashurinë, iluzionet dhe shpresën. Një libër për rrugëtimin e jetëve që përsosen pikërisht nga vështirësitë, sfidat, rrëzimet e ngritjet. Është përpjekja për të ruajtur atë që është vetvetja, për të mos u deformuar në shpirt nga rrebeshet me të cilat përballesh. Është, mbi të gjitha, ëndrra e një të...

  950 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Tetë kapituj, tetë histori, një portret unik të Italisë së sotme të nënshkruar nga autori i bestseller-it ndërkombëtar Gomorra. Roberto Saviano gërmon brenda disave prej plagëve të vjetra dhe të reja që brengosin Italinë.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok

  Një grua obeze, shitëse dylli për heqjen e qimeve, me pamje baxhelle, ka mbetur e varur kokëposhtë në makinën e saj që ka dalë nga rruga dhe sjell ndërmend jetën e saj: të atin, koleksionist i çuditshëm harabelash, që hera-herë ua këput zverkun plot dashuri; të ëmën, akull të ftohtë, që spajtohet dot me faktin që solli në jetë një vajzë aq të shëmtuar;...

  850 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Hapësirat tekstologjike të këtij romani, të përveçëm si frymë dhe shprehësi, por mbi të gjitha unik për sendërtimin e realitetit letrar, bazuar në konkreten e përditshmërisë, që në këtë rast e tejkalon imagjinaren, ndërlidhen po kaq ngushtësisht edhe nga fati i vetë protagonistëve, që në hapësirat e tekstit, shpesh duken më tepër si figura ide, me gjasë...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një roman dokumentar mbi kampet e punës dhe burgjet komuniste, pjesë e jetës së autorit për 23 vjet. Ngjarje të cilat vijnë përmes personazheve reale (edhe pse nganjëherë me emra të ndryshuar) përbëjnë kapitujt e këtij libri, me një improvizim kaq bindës të detajeve dhe dialogjeve, sikur ngjarja të kishte ndodhur dje, brenda një historie, të cilën autori...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Shkëlqimi dhe rënia e kurtizanëve është publikuar në vitin 1838 – 47 në Francë dhe është në vijim të “Komedisë njerëzore”, ku personazh kryesor është Lysjen de Rumbepre. Jeta pariziene, martesa dhe paraja janë çështjet qëndrore të këtij romani

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Një nga autorët më të shitur në Itali dhe në gjithë botën, Gianrico Carofiglio vjen me një roman në shqip, ku personazhi qendror është Guido Guerrieri. Atij i prishet jeta e tij kur shoku i tij gjyqtar vihet në akuzë për korrupsion. Bota mes ligjit dhe ndërgjegjes, por edhe ngjarjet tragji-komike, e bëjnë këtë roman të pazëvendësueshëm....

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Kritikët e kanë cilësuar si një libër realist për adoleshentët, dhe një libër nostalgjik për të rriturit.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Kjo është një nga kryeveprat e nobelistes bjelloruse Svetllana Aleksieviç, njëherësh gazetare e njohur, e cila ka sjellë anën e panjohur, - pra vdekjen e gjallë – që solli shpërthimi i reaktorit bërthamor në vitin 1986: Çfarë ndodhi me jetët njerëzore dhe vendet që u prekën nga rrezatimi?!

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Ngjarje dhe personazhe realë në një realitet artistik interesant që zbërthen disa nga dilemat e shqiptarëve

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Anjeza Brauni është një grua e fortë mjaft e fortë për t'u përballur me vejërinë, shtatë fëmijët, apartamentin me qira dhe rraskapitjen e përditshme me tezgën e saj në rrugën "Moore". Por edhe gruas më të fortë i lipset pak ndihmë dhe një ëndërr për t'i dhënë forcë të vazhdojë...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 100 Lekë Në stok
  I ri

  Riçeti, Kaçota, Lenceta, Begaloni, Alduçoja e të tjerët janë çunakë nënproletarë romanë. Ata vërshojnë nga borgatat e Romës së viteve pesëdhjetë për t’ia mësyrë drejt qendrës, duke përshkuar një rrugëtim pikaresk të mbushur me ndodhi komike, tragjike, groteske.

  1 100 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Fabula e romanit “Jetë e dhunshme” është përvijuar në mënyrë të rrufeshme një mbrëmje të vitit 1953 a 1954… Ishte një ajër i lagësht e i dhembshëm… Po ecja nëpër llucë. Te një stacion autobusi, aty ku fillon kthesa e Pjetralatës, u njoha me Tomazin, fytyrën e të cilit, më pas e kam përshkruar në mënyrë identike…

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Ngjarjet e romanit Simfonia e pambaruar, të treguara herë në kohë reale e herë në retrospektivë, vendosen në periudha e vende të ndryshme, duke e bërë romanin mjaft tërheqës dhe duke e futur lexuesin në botën e personazheve.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ky roman është një thirrje e madhe për politikën kosovare, për rininë e vendit; por edhe një kumt i madh për popullin shqiptar..

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Krizat ekonomike e shpirtërore dhe pasojat e tyre janë të ngjashme, pavarësisht vendit dhe kohës ku ndodhin. Këtë çështje ngre romani i Donal Ryan, i cili është fitues i Çmimit Europian të Letërsisë për vitin 2015. "Zemra vërtitëse" ka tërhequr vëmendjen e kritikës dhe ka fituar The Guardian First Book Award, (2013) çmimin "Libri i Vitit" në Çmimet e...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky roman është i bazuar në një histori të vërtetë, me personazhe realë; është një dramë njerëzore e përcjellë në këtë roman nga Blerina Pëllumbi dhe dhembshuri dhe realizëm

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 250 Lekë Në stok

  Një roman për dashurinë, vetminë, alkoolizmin, shpengimin dhe, natyrisht, tragjedinë, i shkruar në formën e një ditari, plot me ngjarje e të papritura.

  1 250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  850 Lekë Në stok
  I ri
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Nga titulli dikush mund të mendojë se flitet për ditët tona, kur kontrabanda është një dukuri e zakonshme. Jo dhe jo. Bëhej edhe në kohë të socializmit kontrabandë. Për këtë flet Vili Minarolli në romanin e tij "Kontrabandisti", një copëz nga historia e Shqipërisë së viteve të regjimit komunist.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  890 Lekë Në stok

  Në këtë vepër Balzaku trajton një temë me tematikë shoqërore që prek shtresat e ulëta të popullsisë që si gjithmonë lidershipit shtetëror dhe aristokracisë nuk interesohen fare për to . Ngjarja vendoset në "Pensionin Familiar" pronë e trashëguar e zonjës Voker e cila jetonte pa të shoqin e vdekur prej disa vitesh tashmë.

  890 Lekë
  Në stok
Shfaq 129 - 160 nga 188 libra