Skenderbeu, leterkembimi me sulltanet

Mark Palnikaj GP0014

New product

Përshkrim i shkurtër

Për herë të parë vijnë në shqip 8 letra të rralla që heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu pati me sulltanët osmanë në periudhën që udhëhiqte luftën në Arbëri. Këto dokumente të rralla, që janë edhe fakte me vlera të çmuara historike janë gjetur në arkivat italiane

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928271020

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Studiuesi Mark Palnikaj sjell një botim të rrallë për historinë e Shqipërisë me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut. Ai ka gjurmuar letërkëmbimin që ai ka pasur me sulltanët osmaë në periudha të ndryshme. Janë 8 letra që janë marrë në origjinal nga Arkivi i Napolit dhe Arkivi Sekret i Vatikanit.

Dokumentet janë transkiptuar nga latinishtja në italishten e sotme nga Lovro Gavran dhe Angela Pinto dhe më pas kanë ardhur në gjuhën shqipe.

Dokumentet origjinale janë botuar krahas përkthimit në shqip. Libri ka një studim hyrës dhe vjen për lexuesit në kuadrin e Vitit të Skënderbeut që ka shpallur qeveria shqiptare.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages142
ISBN9789928271020
RedaktoriLovro Gavran, Meli Balla
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21 x 29.7
PërkthyesiLovro Gavran, Angela Pinto
I ri1