Adami i fshehur View larger

Adami i fshehur

Moikom Zeqo BOT0117

New product

Përshkrim i shkurtër Adami i fshehur është një përmbledhje me rrëfenja onirike, tregime dhe etyde; është një mozaik shkrimesh të shkurtra. Libri është një shembull i rikompozimit të zhanreve, sepse autori shfaq një trajtë të re të rrëfimit, me një zhanër postmodern. ?

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9879995611835
Viti i botimit2009

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri titullohet Adami i fshehur. Titulli nuk është befasues. Ai vjen nga Bibla. Po e citoj në latinisht: Adam ubi es? (Adam ku je?), Është një fragment nga Zanafilla, kur Adami, pas mëkatit u përzu nga Kopështi i Edenit. Sipas një koncepti hebraik, e gjithë jeta e njeriut kalon për të kërkuar dhe për të gjetur vetveten. Kjo është një metaforë. Por çjanë metaforat? Sinteza të historive dhe të përvojave. Konkretisht, tregimi im, libri ka afro 100 të tilla, që përfshijnë harkun kohor 69 08, i kushtohet vdekjes së filozofit të madh herbre Martin Buber. Ky filozof nga më të mëdhenjtë e shek.XX, i vlerësuar shumë lart nga Borgesi, shkruajti libra me dialogë sipas paradigmës Unë dhe Ti. Rrallë ka pasur ndonjë krijues që të vërë në qendër të kirjimtarisë problematikën e Adamit të Fshehur. Jeta dhe arti janë premisa për të kërkuar. Kë? Pikërisht, njeriu kërkon shëmbëlltyrën e vet, për të mos harruar se Adami është moduli i tij fillestar, për të kuptuar që njeriu gjatë gjithë historisë e kërkon realizimin e vetvetes si i tillë. Moikom Zeqo

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages468
ISBN9879995611835
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
Numri i botimeveI parë