Reduced price! Hija e maleve – Tregtar flamujsh View larger

Hija e maleve – Tregtar flamujsh

Ernest Koliqi A-006084

New product

Përshkrim i shkurtër

“Hija e maleve dhe novela të tjera” është një përmbledhje e novelave të Ernest Koliqit kuruar, përgatitur për botim dhe me parathënie nga Ardian Ndreca.

More details

1960 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Berk
ISBN9789928462756

675 Lekë

-10%

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri vjen si bashkëpunimi i dytë i botimeve “Berk” me Qendrën e Studimeve Albanologjike "Shejzat Pleiades". Për më shumë se katër dekadave veprës së Koliqit i mungoi lexuesi, pasi ajo, si vetë autori vuajtën një “damnatio memoriae” prej regjimit komunist.

Vetëm mbas vitit1990 Koliqi, së bashku me nji plejadë autorësh të tjerë, u rikthye në atdhe. Tek novelat e botuara në këtë vëllim anastatik, lexuesi gjen gjenealogjinë e peizazheve të jetës urbane shqiptare në gjysmën e parë të shekullitXX: teknikën, shkollën, marrëdhënie të reja në prodhim, universitarët që vinin nga jashtë shtetit, çtendosjen politike të viteve ‘30, apo emancipimin e përgjithshëm shoqëror.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages441
ISBN9789928462756
RedaktoriPergatiti Ardian Ndreca
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1