Përgjigje të shkurtra për pyetjet madhore View larger

Pergjigje te shkurtra per pyetjet madhore

Stephen Hawking MIN0037

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është libri i fundit i Stephen Hawking, - gjeniut të rrallë të kohës tonë, i cili u nda nga jeta vitin e kaluar: Gjithëpërfshirës, stimulues nga ana intelektuale, i argumentuar me pasion dhe i mbushur me humorin e tij karakteristik, kjo mendje rrallë jep përgjigje për pyetje të tilla si: A ekziston zoti? • Si filloi gjithçka? • Ka forma të tjera të jetës inteligjente në univers? • Mund ta parashikojmë të ardhmen? • Çfarë ka brenda një vrime të zezë? • Është i mundur udhëtimi në kohë? • Do të mbijetojmë në tokë? • Duhet ta kolonizojmë hapësirën? • Do të na tejkalojë inteligjenca artificiale? • Si mund ta formësojmë të ardhmen?

More details

1 Item

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Minerva
Viti i botimit2019

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 other products in the same category:

More info

Kozmologu me famë botërore dhe autori bestseller nr. 1 i librit Një histori e shkurtër e kohës, na jep mendimet e tij të fundit mbi pyetjet më të mëdha për universin, në këtë vepër të shkëlqyer të publikuar pas vdekjes së tij.

Si u krijua universi? A do të mbijetojë njerëzimi në planetin tokë? A ekziston jetë inteligjente përtej sistemit tonë diellor? A mund të na e kalojë ndonjëherë në zgjuarsi inteligjenca artificiale?

Përgjatë karrierës së tij të jashtëzakonshme, Stephen Hawking e zgjeroi kuptimin tonë për universin dhe zbuloi disa nga misteret më të mëdha të tij. Por edhe pse puna e tij teorike mbi vrimat e zeza, kohën imagjinare dhe universet e shumëfishtë ia çoi mendjen në pikat më të largëta të hapësirës, Hawking besonte se shkenca luan një rol themelor në ndreqjen e problemeve këtu në tokë.

Dhe tani, ndërsa përballemi me ndryshime shkatërrimtare – përfshi ndryshimin e klimës, kërcënimin e luftës bërthamore dhe zhvillimin e super-inteligjencës artificiale – Stephen Hawking e kthen vëmendjen te çështjet më urgjente për njerëzimin.

                                                             

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages270
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBlendi Lami
I ri1