Bosët e rinj View larger

Boset e rinj

Vincenzco Ceruzo/ Pietro Comito/ Bruno De Stefano BOT0072

New product

Përshkrim i shkurtër

A ekzistojnë ende bosët apo mafia është copëzuar në njëmijë realitete lokale që kontrollojnë vetëm pjesë të vogla të territorit? Apo ndoshta është bërë globale dhe tentakulat e saj shtrihen edhe përtej Italisë? Cilët janë sot liderët e klaneve?

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928000830
Viti i botimit2013

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Të formuar në shkollën e vjetër të burrave të fjalës, ata jo vetëm përqafojnë rregullat e lashta të shoqërisë mafioze, por mendojnë për horizonte më të gjera, nga mafia deri tek jakat e bardha. Me gjithë goditjet shkatërruese nga shteti, me arrestimet e shumta (nga Riina deri tek Provencano, nga “Sandokani” deri tek krerët sanluçotë), krimit të organizuar, në fakt, nuk duket se i ka ardhur fundi. Duke lëvizur biznesin e tyre larg qendrës së vëmendjes, kumbarët modernë kanë krijuar një qark të shkurtër, ndoshta edhe më të rrezikshëm të masakrave të përgjakshme në rrugë: një krim i ri më pak i dukshëm, por edhe më kërcënues, në të cilin financa e lartë, politika dhe krimi shkrihen në një ndërthurje të pazgjidhshme fatale.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages420
ISBN9789928000830
Shtëpia botueseBota Shqiptare
Viti i botimit2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiXhimi Lazri