Antropologji e religjionit View larger

Antropologji e religjionit

Shaban Sinani A-007469

New product

Përshkrim i shkurtër

Studime në antropologji kulturore është pjesa e tretë e një serie studimesh në këtë fushë: Antropologjia kulturore e sheh historinë e njerëzimit si histori mendimi.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Naimi
ISBN9789928234711

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Nuk është në objektin dhe as në interesin e saj se si kanë evoluar kafkat njerëzore dhe si mund të identifikohen etnitë e kombet përmes tyre, por çfarë ka ndodhur me nënkafkën e njeriut, si është zhvilluar mendimi njerëzor prej mendimit të egër deri tek qytetërimi; si doli njeriu prej barbarisë; si qenë raportet e para të tij me jetën, vdekjen, hyjnitë, mitet, prijësit; pse kulturat etnike kanë karakterin e një palimpsesti; si ka ndikuar prejardhja dhe sa ka ndikuar prekja historike e fqinjësore në bashkëpërkimet ndërkulturore. Bazuar në në këtë këndvështrim ndërtohet korpusi i ri studimor mbi antropologjinë prej autorit Shaban Sinani. Deri deri tani janë botuar tri pjesët e para: Antropologji e identitetit (duke përfshirë faktorët homogjenizues dhe heterogjenizues); Antropologji etno-juridike (me objekt themelor statutet dhe kanunet, rendet shoqërorë, por dhe pax albanica e pax ottomana); Antropologji e religjionit (duke përfshirë historinë e Shkrimeve të Shenjta). Më tej do të vijohet me Antropokulturë e Antropogjuhësi.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages320
ISBN9789928234711
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1