Nder - hyrja e nderkombetareve ne Ballkan View larger

Nder - hyrja e nderkombetareve ne Ballkan

Mark Ndreca A-006067

New product

1999 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307705

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Libri “(Ndër)hyrja e ndërkombëtarëve në Ballkan” i Dr. Mark NDRECA jep një panoramë të plotë dhe mbresëlënëse të shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe krizat e mprehta që e shoqëruan; si ato në Bosnjë e Hercegovinë, Maqedoni e Kosovë. Autori me objektivitet shkencor dhe paanshmëri analizon me rigorozitet të spikatur intelektual, mekanizmat politikë dhe juridikë të ndërhyrjes së aktorëve të ndryshëm ndërkombëtarë, për ndërmjetësimin dhe parandalimin e përkeqësimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, që mund të kishte sjellë pasoja të rënda dhe të paparashikuara rajonale dhe pse jo globale.”

- Prof. Dr. Petrit NATHANAILI

“Ky libër është i lidhur ngushtësisht me ndryshimet e ndodhura në vendet e Ballkanit pas rënies së komunizmit dhe pas triumfit të Revolucionit të Kadifenjtë e të tjerëve pas tij. Këto ndryshime, që në shumicën e rasteve gjeneruan kriza, patën në bazë etnonacionalizmin dhe çështjet, objektet, proceset e konfliktet e krijuara prej tij dhe prej së kaluarës historike të rajonit. Libri shquhet jo vetëm për përmbajtjen e tij të pasur, por edhe për nga forma e shtjellimit të krizave dhe e negocimit të tyre, që është edhe një risi në literaturën tone historike e politike. I thjeshtë për t’u kuptuar, por jo me përmbajtje të thjeshtëzuar, tepër informues, por aspak skolastik, libri thjesht duhet lexuar nga studiuesit dhe lexuesit e të gjitha zhanreve.” - Prof. As. Dr. Eva TAFILI HYSKAJ

 

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages468
ISBN9789928307705
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1