Legjenda e Pianistit mbi oqean View larger

Legjenda e Pianistit mbi oqean

Alessandro Baricco ZEN0023

New product

Përshkrim i shkurtër

Thonë se mbi Virginia - n jep shfaqje një pianist i jashtëzakonshëm, me një teknikë të mahnitshme, i aftë të luajë një muzikë të padëgjuar kurrë më parë, të mrekullueshme.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789992794860
Viti i botimit2005

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një anije transoqeanike me emrin e madh Virxhinian, bënte rrugën midis Europës dhe Amerikës. Ishte periudha midis dy luftërave botërore, viti 1930, dhe anija luksoze transportonte miliarderë, emigrantë, apo njerëz të zakonshëm që mezi kishin siguruar një biletë të klasit të tretë për të shkuar në botën e ëndrrave, Amerikë. Brenda në anije njerëzit thoshin diku me pëshpërima dhe diku me zë të lartë se ndodhej një pianist i jashtëzakonshëm, me një teknikë të habitshme, i aftë për të prodhuar një muzikë të mrekullueshme, të padëgjuar kurrë me parë. Thonë se historia e tij qenkësh absurde, se paska lindur në këtë anije dhe se nuk paskësh zbritur më kurrë prej saj. Dhe pse-në askush nuk e dinte Foshnja që lindi brenda në anije nga një dalldisje erotike, dhe u hodh në hollin e sallës së ballos dhe madje në kapakun e pianos, sikur donte të vuloste edhe talentin e tij në fushën e muzikës. Ka qenë drama e pianistit, ku miliarderi që e gjeti i vuri një emër amerikani. Pianisti që nuk do të zbriste kurrë nga anija, pasi aty kishte tashmë botën e tij, natyrisht jo të vetëpërzgjedhur. Një "mikroklimë" e njeriut që ishte "ndryshe" nga të tjerët! Për të cilin, toka ishte... një anije tepër e madhe, një udhëtim tepër i gjatë, një grua tepër e bukur, një aromë tepër e fortë, një muzikë që nuk dinte ta luante.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages70
ISBN9789992794860
Viti i botimit2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiShpëtim Kelmendi