Meshari i Gjon Buzukut, Faksimile dhe transkribim fonetik ,vellimi II (hc) View larger

Meshari i Gjon Buzukut, Faksimile dhe transkribim fonetik ,vellimi II (hc)

Gjon Buzuku, Eqrem Çabej (punoi) BCA064

New product

Përshkrim i shkurtër

Vepra e Gjon Buzukut, monument i shqipes mesjetare, i ruajtur vetëm në një ekzemplar, mbeti për një kohë të gjatë i njohur nga një numër shumë i kufizuar specialistësh. Prej tij u botuan herë pas here vetëm pjesë të veçanta.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99956-35-15-5
Viti i botimit2013

8 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Meshari i Gjon Buzukut, na bën të njohur me një nga përpjekjet e para më të rëndësishme të lëvrimit të shqipes si gjuhë e shkruar në një periudhë shumë të rëndë të historisë së popullit tonë dhe na jep një material të pasur për studimin e shqipes së shekullit XVI, të historisë së brendshme të gjuhës sonë dhe të historisë së gjuhës së shkruar. Në regjimet obskurantiste të së kaluarës, të cilat nuk i jepnin asnjë përkrahje të vërtetë studimit të gjuhës e të traditave tona kulturore, nuk u bë gjë as për një botim tërësor e aq më pak për një botim shkencor të librit të parë shqip, që ta vinte këtë vepër në duart e studiuesve të gjuhës e të letërsisë shqipe në formë të plotë, të saktë e lehtësisht të përdorshme dhe ta hidhte në qarkullim shkencor lëndën gjuhësore të saj.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages404
ISBN978-99956-35-15-5
RedaktoriEqrem Çabej (botim kritik)
Viti i botimit2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveRibotim