Nocione te logjistikes, metoda ne shkenca humane

Philippe Thiry UE0073

New product

Përshkrim i shkurtër

Nuk është e nevojshme, madje, ka shumë mundësi të jetë e padobishme të nisësh studimin e logjikës me trajtesa teorike mbi fushën, mjetet, kufizimet dhe metodat e saj. Çështjet e logjikës janë komplekse dhe mund të perceptohen realisht vetëm gjatë praktikimit të saj.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639068

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Mund të sugjeronim edhe se logjika është "endje" e shpirtit, afirmimi i përparësisë së arsyes, arti i zbulimit të budallallëqeve (aq të shumta!) në mediat e çdo lloji, kthimi në burimet e shkencës informatike etj. Logjika klasike përmban, përgjithësisht, dy pjesë: logjika e pohimeve dhe logjika e predikateve. E para merr si njësi bazë pohimet që shprehin një ngjarje ose një fakt: "Shtëpia është e kuqe", "Ani ngjit malin". Njësitë bazë ose pohimet atomike mund të kombinohen për të formuar pohime molekulare. Logjika e pohimeve studion të gjitha shoqërizimet e mundshme: është një logjikë ndërpohimësore (inter). E dyta ka për njësi bazë termat brenda pohimit. Ajo shpreh atëherë një marrëdhënie mes objektesh ose bashkësish objektesh: kjo është logjika e predikateve ose logjika brendapohimësore (intra).

Data sheet

pages143
ISBN9789995639068
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElvis Hoxha