Ide te sistemuara per universitetin privat dhe publik

Tonin Gjuraj UE0132

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky botim vjen si reflektim pas debateve që shkaktoi realizimi i reformës në Arsimin e Lartë, ku pati shumë refuzime, kontestime dhe debate për draftin e propozuar nga grupi i ekspertëve të ngritur nga Ministria e Arsimit. Libri vjen si një ofertë për debat për raportet mes universiteteve publike dhe private dhe propozimeve për zgjidhje

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639716

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libërth përmbledh një seri artikujsh, të botuar fillimisht në gazetën "Panorama", me një synim të përcaktuar: për t'i zgjeruar dhe për t'i redaktuar më pas si ide dhe si debate për arsimin e lartë në Shqipëri, kryesisht në"përballjen" universitet privat - universitet publik, për një sërë çështjesh: nëse numri i universiteteve në vend i bën mirë apo keq sistemit arsimor; e kaluara dhe e tashmja e arsimit të lartë; forcohet apo dobësohet liria akademike në një universitet privat; pse universiteti privat është më efikas në projekte kërkimore; revistat me faktor impakti si provë e punës shkencore; rëndësia në rritje e shkencave sociale; problemet me arsimin profesional; defektet e vetë sektorit privat; zgjidhje të pabarazive sociale nëpërmjet arsimit të lartë privat, etj. Dekadën e fundit janë hedhur shumë prej këtyre ideve, si dhe janë zhvilluar pa fund debate për të dy sektorët, por në përgjithësi disa prej tyre mbeten ende të paqarta, të paplota dhe të pasistemuara, kësisoj ky botim synon, që në shumëllojshmërinë e ideve të avancuara, të bëjë përpjekje që t'i paraqesë sa më të sistemuara ato dhe të provokojë diskutime të mëtejshme në aspekte që lidhen drejtpërsëdrejti ose tërthorazi me arsimin e lartë shtetëror dhe joshtetëror.

Data sheet

pages91
ISBN9789995639716
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë