Formesimi i kujteses kolektive: Ngjarjet ne Dukagjin, Malesine e Madhe dhe Postribe, 1945 – 1946

Fabian Kati UE0106

New product

Përshkrim i shkurtër

Një libër i cili është i lidhur me kutesën kolektive / individuale për ngjarje të veçanta jistorikegjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN978992839190192

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Thanë për librin: "Edhe tek rrëfejnë krimet që i kanë dëshmuar sytë e tyre, narracioni i tyre mbetet fluent, fisnik, i qetë, herë herë sardonik, por gjithmonë pa nota zemërimi, sikur janë duke rrëfyer fatalitetin e një jete që nuk mund të qe ndryshe... Dëshmitë e tyre, në fakt, janë një kambanë që bie për shoqërinë shqiptare, e cila edhe sot është potencialisht e ngarkuar me po atë ngarkesë negative të ideologjisë së mospranimit krahinor dhe fetar të Veriut... Është një kambanë që bie qetësisht, si një fugë e Bahut, për të na kujtuar Requiem in e një shoqërie që do të bëjë festa në një sallon ku ende është një kufomë e pavarrosur, fshehur prapa perdesh..." Rudolf Marku. "Ky projekt kërkimor, i pari në llojin e tij në Shqipëri, do të kontribuojë për ndërtimin e një kuadri origjinal metodologjik dhe konceptual, i cili do të shërbejë si model për studime të mëtejshme lidhur me kujtesën kolektive/ individuale për ngjarje të veçanta historike gjatë periudhës së komunizmit në Shqipëri (1944 1991)." Gazeta Mapo

Data sheet

pages254
ISBN978992839190192
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë