Rethinking Gjirokastra View larger

Rethinking Gjirokastra

Besnik Aliaj, Loris Rossi A-008248

New product

Përshkrim i shkurtër

Can Architecture and City Planning play a role to generate hope and groëth for Shrinking Cities. "Rethinking Gjirokastra", Can Architecture and City Planning play a role to generate hope and groëth for Shrinking në kuadër të Serisë së Botimeve Kërkimore të OMB Observatori i Basenit Mesdhetar @ Universiteti POLIS, si dhe Programit ndërkombëtar PhD. 

More details

110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Universiteti Polis
ISBN9789928347046
Viti i botimit2021

4 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

15 other products in the same category:

More info

Ky botim shqyrton një sërë çështjesh, duke përfshirë teknikat dhe metodologjitë e vendosura, kur bëhet fjalë për leximin e hapësirës dhe vendit, nën kontekste specifike sociale, ekonomike dhe politike.

Në të njëjtën kohë, ata po hapin një spektër mundësish të ofruara nga të gjitha skicat, vizatimet, etj., me synim hartimin dhe dokumentimin e realiteteve rajonale dhe hetimin e potencialit komunal.

Skemat e planifikimit nga lart-poshtë, të imponuara nga qendra kanë treguar prej kohësh kufizimet e tyre dhe përfundimet thelbësore të kufizuara. Rënia e ekonomisë dhe planifikimit të centralizuar solli mundësi të reja dhe probleme të reja.

Në ditët e sotme, disa rajone si kryeqytete rriten shpejt dhe përtej kufijve të tyre. Disa qytete dhe rajone të tjera po tkurren për sa i përket demografisë, rëndësisë urbane dhe ekonomisë. Si ta trajtojmë atë në një situatë si Shqipëria e Jugut? Publikimi i këtij rasti është sistematik, i pasur me një sërë punimesh shkencore, shkencore që çojnë në një drejtim hapësirash, funksionesh dhe infrastrukturash publike të artikuluara që tejkalojnë mjedisin e ndërtuar dhe të gjitha konotacionet e dukshme strukturore.

Është një punë premtuese që investon në sisteme dhe rrjete bashkëpunuese që e lidhin zonën me politikat e bashkëjetesës dhe zgjedhjet e qëndrueshme, lejojnë të lulëzojë qasje nga poshtë-lart, bazë dhe siguron një vizion elastik dhe gjithëpërfshirës për zonën sesa në afat të shkurtër me kapacitet të ulët. detyrat.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages433
ISBN9789928347046
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë