Gjergj Fishta - Veprat

Gjergj Fishta BF0043

New product

Përshkrim i shkurtër

E gjithë vepra e At Gjergj Fishtës në një botim special për bibliotekën tuaj. Proza, poezia, poema epike, satira, drama dhe publicistika, në një kolanë luksi prej 10 vëllimesh, e përgatitur nga ekspertët dhe njohësit më të mirë të krijimtarisë së Fishtës

More details

996 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

13 500 Lekë

-10%

15 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Botimi i veprës së plotë të Gjergj Fishës është një punë disa vjeçare e entit botues “Gjergj Fishta” dhe bashkëpunëtorëve të tij. Për zbadhjen dhe sjelljen e veprës së plotë para lexuesve kanë punuar disa studiues dhe personalitete si: Dr. Ndue Zef Toma, Prof. Tefë Topalli, Dr. Tonin Çobani dhe Hamit Boriçi.

E gjithë kolana ka 10 vepra në të cilat janë përfshirë këto libra:

vëllimin I përfshihen "Vallja e Parrizit" dhe Barinjtë e Betlehemit";

vëllimin II përfshihet “Mizi i Zanave”;

vëllimin III përfshihet nga fondi i artë i poezisë europiane, si Petrarka, Mnxoni, Silvio Peliko, Xhakomo Xanela, Pjetër Metastazio;

vëllimin IV përfshihen "Lahuta e Malësisë" Mojs Golemi"

vëllimin V përfshihen; "Juda Makabe", "Jerina", "Shqiptari i qytetnuem","Shqiptarja e qytetnueme", "Të kthyemit e Uliksit në Itakë", "Ifigjenia", "Hajria";

vëllimin VI përfshihen; "Françesku i Asizit", "Luigji Gonzaga", "Shna Ndoi i Padovas".

vëllimin VII përfshihen; "Anzat e Parnasit", "Taralloqja e Ballkanit", "Nikolejda", "Makeronjana", dhe satira të tjera

vëllimin VIII përfshihen "Gomari I Babatasit" dhe "Visku I Babatasit"

vëllimin IX përfshihet e gjithë publicistika e botuar në revistën kulturore Franceskane "Hylli i Dritës" që nga viti 1913 deri në vitin 1939

vëllimin X përfshihet e gjithë publicistika e botuar në revistat dhe gazetat e kohës, si "Posta e Shqypnisë", "Albania", "Zani i Shna Ndout", "Gruaja shqyptare", "Dielli", "Afrimi" dhe "Zgjimi i djelmnisë".

Data sheet

Shtëpia botueseGjergj Fishta
Published year2012
Vendodhja e botimitLezhë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveSecond edition