Coroditja e botes View larger
Pjesë nga libri

Coroditja e botes

Amin Maalouf DK0011

New product

Përshkrim i shkurtër

Bota po shkon drejt një çoroditjeje më të madhe dhe në disa fusha njëherësh çoroditje intelektuale, çoroditje financiare, çoroditje klimatike, çoroditje gjeopolitike, çoroditje etike.

More details

502 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 4051 3 5
Viti i botimit2011

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Bota po shkon drejt një çoroditjeje më të madhe dhe në disa fusha njëherësh çoroditje intelektuale, çoroditje financiare, çoroditje klimatike, çoroditje gjeopolitike, çoroditje etike. Vërtet që herë pas here ndodhin ngjarje të papritshme të dobishme; atëherë fillojmë të besojmë se njerëzit, kur ndodhen në qorrsokak, nga e keqja, si për mrekulli, e gjejnë rrugëdaljen. Por, sakaq, ja ku ndodhin turbullira të tjera, që zbulojnë shtysa njerëzore krejt të ndryshme, më të errëta, më të njohura, dhe njeriu nis të pyesë veten nëse lloji njerëzor nuk ka arritur, në njëfarë mënyre, pragun e paaftësisë morale, nëse ecën gjithnjë përpara apo është duke nisur një lëvizje së prapi, që kërcënon të vërë përsëri në dyshim gjithë sa janë përpjekur të ndërtojnë brezat e mëparshëm. Për Amin Maalouf-in, ky çrregullim i botës më shumë se me një ndeshje të qytetërimeve, ka të bëjë me shterjen e njëhershme të qytetërimeve, ose më mirë të themi, të dy prej tyre, që përfaqësohen nga Perëndimi dhe nga bota arabe. I pari për shkak se si qëndron besnik vlerave të veta, e dyta, sepse prej kohe ka hyrë në një qorrsokak.

Data sheet

ISBN978 9928 4051 3 5
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiDonika Omari