Perandoria e Diellit View larger
Pjesë nga libri

Perandoria e Diellit

J. G. Ballard DK0004

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman i bërë bestseller në mbarë botën, bazuar në autobiografinë e vetë autorit, që frymëzoi një ndër filmat më të famshëm të regjisorit Steven Spielberg. Ballard, i konsideruar si një ndër autorët më të rëndësishëm të letërsisë bashkëkohore, është kthyer tashmë në një kult

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN9789928136350

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Piro Misha

"Një libër nga ata që pasi e lexon, ke dëshirë ta lexojnë sa më shumë njerëz të tjerë, vepër e një shkrimtari të madh, e sjellë mjeshtërisht në shqip nga shkrimtari e përkthyesi Bashkim Shehu.

Historia mbresëlënëse e një djali anglez njëmbëdhjetë vjeçar, Xhimit, që jetonte qetësisht bashkë me prindërit biznesmenë në Shangai, deri ditën kur, të nesërmen e sulmit japonez mbi Pearl Harbour, ushtria japoneze hyn në Shangai, dhe në pështjellimin e madh të krijuar, ai humbet prindërit e mbetet krejt i vetëm në qytetin e kredhur në kaos. Dhe kështu, nis historia e përpjekjeve të tij për mbijetesë, që nga rrugët e vilat e braktisura të Shangait të pushtuar, deri në kampin-burg për qytetarët perëndimorë të kapur nga japonezët, ku ai kalon vitet e luftës, deri sa hedhja e bombës amerikane mbi Hiroshima i dha asaj fund. Një roman i jashtëzakonshëm, të cilin pasi e ke filluar, s’e lëshon dot nga dora, që sjell një ndër personazhet më mbresëlënës të letërsisë së shekullit të XX-të.”"

      Angela Carter                                                                               

     “"Një arritje e jashtëzakonshme”"

      William Boyd                                                                                

     "“I mrekullueshëm, për nga forma, përmbajtja, stili. Një ndër veprat madhore të letërsisë së shekullit të XX-të.”

Data sheet

pages374
ISBN9789928136350
Shtëpia botueseBotimet IDK
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiBashkim Shehu