Seksi i dyte, Faktet dhe mitet, volumi I View larger

Seksi i dyte, Faktet dhe mitet, volumi I

Simone de Beauvoir BCA037

New product

Përshkrim i shkurtër

Në krijimtarinë e pasur të Simone de Beauvoir pa dyshim vendin e parë e zë "Seksi i dytë'', vepër madhore, tashmë e famshme në të gjithë botën, frymëzuese e referencë e lëvizjes feministe botërore.

More details

495 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-29-2
Viti i botimit2002

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seksi i Dytë, është kthyer në një manifest të vërtetë feminist që analizon në mënyrë kirurgjikale gjendjen e gruas në kohë të ndryshme, përgjatë gjithë zhvillimeve historike. Shkrimtarja franceze Simone de Beauvoir lindi në Paris në vitin 1908. Që në moshë të re ajo njihet me J.P. Sartre dhe mbetet shoqja e tij deri në fund të jetës. Ajo ndikohet nga mendimi filozofik i Sartrit dhe krejt vepra e saj është me frymë ekzistencialiste. Simone de Beauvoir shkruan romane, ese, pjesë për teatrin, kujtime. Ajo i mëshon në veprën e saj kërkimit të moralit të vërtetë dhe kritikës ndaj traditës dhe konformizmit. Gjatë gjithë jetës krijuese ajo synon të shkruajë vepra kuptimplote dhe pavarësisht nga gjinia- roman, ese, vepër autobiografike apo teatrale- shkrimet e saj janë morale dhe filozofike.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages267
ISBN978-99927-33-29-2
RedaktoriDonika Omari
Viti i botimit2002
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNasi Lera