Une jam Gege

Mustafa Nano UE0145

New product

Përshkrim i shkurtër Një libër që përmban esse, ide dhe debate.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9789928418111
Viti i botimit2013

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Jam i sigurt se ka njerz sot në Tiranë që titulli i kti j libri "Unë jam gegë" ka për t'i çuditë e tronditë ma fort se sikur ky libër i M. Nanos ta kishte titullin "Unë jam gay': Për nji pjesë të madhe të autoriteteve "misterioze" binomi "gegë-toskë; ose edhe kufizat e tij të marra veç e veç, janë 15alë pa ndonji kuptim, janë "historizëm'; fialë të kohës së Nuhit, gjithsesi pa landësi e përmbajtje. Kto fialë si dhe derivatet e tyne që përskajojnë sektorët e mdhej përkatës të shqipes, janë fialët tabu që askush ma nuk duhet me i përmendë. Dhe deterrentin e tabusë, fuqinë e tij shkatrruese e përban pohimi se ai që i përmend, automatikisht mund dyshohet për "përçarës i kombit': Fjalë e madhe kjo... Pra tabuja ka edhe sfinksin rojtës që e mban të gjallë tmerrin para tundimit. Jemi në terren tansisht mitologjik. Kultura shqiptare e tranzicionit e mbërthyeme në çatallat e mitit!?! Mozotmakeq! Primo Shllaku

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages196
ISBN9789928418111
Viti i botimit2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë