Pese leksione per konstitucionalizmin

Spartak Ngjela UE0142

New product

Përshkrim i shkurtër Nëse gjykata do të ishte zbatuese e thjeshtë e ligjeve, sikurse kuptohet shpesh kështu, atëherë konflikti do të zgjidhej, apriori, në favor të pushtetit të shumicës. Por konstitucionalizmi, sipas avokatit, parakupton një kontroll të këtyre ligjeve, sipas parimeve dhe kritereve kushtetuese.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN9788888418173
Viti i botimit2015

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Konstitucionalizmi është filozofia e mbrojtjes apo e garantimit të të drejtave të individit përballë pushtetit politik që ka maxhoranca në një demokraci. I gjithë ky garantizëm është i sanksionuar me anë të normës kushtetuese, prandaj doktrina që përmbledh konstitucionalizmin tregon rrugën sesi mund të arrihet që norma kushtetuese të mbetet e pacenuar nga forca që mund të ushtrojë abuzivisht kundër saj një maxhorancë parlamentare apo edhe vetë qeveria. E gjithë kjo lloj filozofie mund të përcaktohet si një e drejtë kushtetuese për të kufizuar qeverinë. Në fakt, ne nuk do të kishim nevojë që demokracia si sistem politik të shoqërohej edhe me konstitucionalizëm, por në këtë pikë na sjell nevoja që kemi për të kufizuar qeverinë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages161
ISBN9788888418173
Viti i botimit2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë