Sa larg qe eshte Danimarka!...

Daut Gumani UE0144

New product

Përshkrim i shkurtër Ky është libri më i fundit me ese i autorit tashmë të njohur, Daut Gumeni, në të cilin edhe një herë ai shpalos talentin e tij si letrar, ku flet me një gjuhë të zgjedhur, plot figuracion e metafora të goditura për jetën dhe krijimtarinë e kolegëve të tij shkrimtarë dhe artistë.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press & MAPO Editions
ISBN97899956639324
Viti i botimit2011

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Trebeshina shkrimtar i halleve të rënda, tallet, tashmë, me Trebeshinën komisar të iluzioneve djaloshare dhe e sheh me hidhërim të madh e na e thotë shkoqur të gjithëve:"Oh! Sa larg që ishte Danimarkal...". Dhe kjo thirrje hidhërimi me rrënjë në dhembjen e thellë, që buron nga rrënojat e ëndrrave të trëndafilta të një brezi të zhgënjyer nga ato që besoi e të shtypur nga mekanizmat e hekurta të një shoqërie që ndërtoi më duart e veta, na kaplon keq e na mundon gjatë, pas leximit të kësaj novele të jashtëzakonshme tëTrebeshi-nës. Na mundon aq rëndë, sa nuk e dimë dot edhe për sa kohë do të themi me vete:"Sa larg që është Danimarkal..:'. Një ritëm marramendës ky i prozës së Trebeshinës. Aq marramendës, sa na kap turbullimi i kohës e na shtyp dhembja e personazheve të kësaj historie tronditëse, në një vend e në një kohë ku mençuri quhet dinakëria, trimëri quhet krimi, urtësi quhet egërsia, shtet quhet pushteti, e vërtetë quhet gënjeshtra, nder quhet turpi, besë quhet pabesia, miqësi quhet tradhtia, e mirë quhet e liga, e bukur quhet e shëmtuara, dritë quhet terri, liri quhet robëria dhe ku është aq e gjallë ajo thënia e lashtë:"Unë nuk di t'i kem bërë mirë asnjeriu, që të më sulmojnë kaq shumë!"...

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages112
ISBN97899956639324
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë