Aktet e simpoziumit 50 vjet nga ndalimi i lirise se besimit ne Shqiperi View larger

Aktet e simpoziumit 50 vjet nga ndalimi i lirise se besimit ne Shqiperi

Grup autorësh MAS0004

New product

Përshkrim i shkurtër Në ngjarjet zhvillimore të historisë së Shqipërisë dhe të kulturës shqiptare në veçanti ndalimi i besimit, mund të cilësohet me përmasat e një fatkeqësie në historinë tonë moderne.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928243744

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky botim i Fondacionit ALSAR, përmban aktet e simpoziumit me temë 50 vjet nga ndalimi i lirisë së besimit në Shqipëri: Marrëdhëniet shtet fe. Në ngjarjet zhvillimore të historisë së Shqipërisë dhe të kulturës shqiptare në veçanti ndalimi i besimit, mund të cilësohet me përmasat e një fatkeqësie në historinë tonë moderne. Shkaktari ideologjik i kësaj ngjarje dhe pasojat e saj, mund të ndihen edhe sot në Shqipërinë postkomuniste dhe në përpjekjen e shqiptarëve për të ripërcaktuar identitetin e tyre fetar, e bashkë me të edhe atë moral e shpirtëror. Në fjalën hyrëse paraqitet edhe qëllimi i kësaj nisme: Aktiviteti është një mesazh për ata klerikë që i dolën kundër sistemit komunist, që u pushkatuan, u burgosën apo u internuan. Është obligim moral dhe përgjegjësi shoqërore që ti kujtojmë ata duke bërë apel që të kultivohen përjetësisht vlerat e vëllazërimit dhe të harmonisë e bashkëjetesës ndërfetare si një thesar për të sotmen dhe të ardhmen e popullit shqiptar. Në këtë botim paraqiten referatet e mëposhtme: Fjala hyrëse nga Z. Mehdi Gurra, kryetar i Fondacionit ALSAR; 50 vjet nga ndalimi i lirisë së besimit në Shqiperi; raporti i marrëdhënieve shtet fe nga Z. Saimir Rusheku; Kuadri historik i rimëkëmbjes së fesë nga Z. Bajram Xhafa; Demokracia dhe fetë si disproporcion pushteti nga Z. Shaban Murati; Rëndësia e mbrojtjes politike të Islamit në Shqipëri nga Z. Abdi Baleta; Objektet e kultit si tipar i identitetit kolektiv nga Z. Alban Bala.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages188
ISBN9789928243744
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë