Aktet e konferences Shtetformimi i Kosoves dhe Shqiperia: Sfidat dhe perspektivat View larger

Aktet e konferences Shtetformimi i Kosoves dhe Shqiperia: Sfidat dhe perspektivat

Grup autorësh MAS0002

New product

Përshkrim i shkurtër Konferenca e mbajtur me rastin e kremtimit të 20vjetorit të hyrjes së trupave të NATOs në Kosovë, ka gjetur pasqyrim në botimin Shtetformimi i Kosovës dhe Shqipëria: Sfidat dhe perspektivat.

More details

200 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928243928

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Konferenca e mbajtur me rastin e kremtimit të 20vjetorit të hyrjes së trupave të NATOs në Kosovë, ka gjetur pasqyrim në botimin Shtetformimi i Kosovës dhe Shqipëria: Sfidat dhe perspektivat. Kumtuesit e nivelit akademik, diplomatë, politikanë dhe intelektualë të ardhur nga Kosova dhe Shqipëria, analizuan rrugëtimin prej dy dekadash të Kosovës me shtetin amë. Në Konferencë u hodh dritë mbi kontributin e Shqipërisë në procesin e ndërtimit të shtetit të Kosovës dhe mbi sfidat që pret e ardhmja. Konferenca mes studimeve dhe kumtesave të saj vendos theksin mbi njohjen e kontekstit historik në marrëdhëniet e këtyre dy shteveve si dhe leximin e drejtë te kontekstit politik ndërkombëtar, që lidhet aq ngushtësisht me shtetformimin e Kosovës si dhe me aspiratën kombëtare për bashkim. Pas fjalës hyrëse të Z. Mehdi Gurra dhe fjalës përshëndetëse të Z. Besnik Hoti, konferenca u zhvillua nga referues të ndryshëm si: Prof. Dr. Blerim Reka, Prof. Dr. Ksenofon Krisafi, Prof. Dr. Ibrahim Gashi, Prof. Dr. Shaban Murati, Prof. asoc. Dr. Memli Sh. Krasniqi, Dr. Halil Hyseni, Dr. Sadik Mehmeti, Ma. Skënder Lutfiu.

Data sheet

pages76
ISBN9789928243928
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë