Nje histori e shkurter e financave euforike View larger

Nje histori e shkurter e financave euforike

John Kenneth Galbraith A-007398

New product

989 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MediaPrint
ISBN9789928084972

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Galbraith pohon se“Kujtesa jonë financiare "famëkeqe e shkurtër" është ajo që krijon kushtet për kolapsin e tregut. Duke i njohur këto shenja dhe duke kuptuar se çfarë i shkakton ato, 

ne mund të ruhemi nga recesionet e ardhshme dhe të kemi një kontroll më të mirë mbi fatin financiar të vendit tonë (dhe tonin)”

Pikëpamja e gjatë historike e Galbraith është freskuese ... e lehtë për t'u lexuar dhe argëtuese"Washington Post book world

 Arben Malaj- ka kontribuar në këtë libër me parathenien aktualizuese të risqeve të financave euforike dhe 15 pyetje- pergjigje për “Shkëlqimin dhe Rënien e skemave piramidale në Shqipëri”.

Këshilla e tij për të parandaluar rilindjen e “marrezive kolektive” të ushqyer nga euforia e fitimeve nga   novacioneve financiare si “kriptomonedhat”.

Thomas Friedman, kolonist në gazetën New York Times dhe Autor i librit bestseller “The World is flat” - “Unë nuk dua të vras instinktin kafshëror që domosdoshmërisht drejton kapitalizmin, por gjithashtu unë nuk dua që ai të më hajë mua“.Kjo është arsyeja kryesore përse ne nuk na nevojitet një parashutë financiare, por një parashutë etike”.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages164
ISBN9789928084972
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArben Malaj