Boheme anglosanksone ne Paris View larger

Boheme anglosanksone ne Paris

Luan Rama A-006281

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër mbi shkrimtarët anglosaksonë në Paris gjatë gjysmës së parë të shekullit XX, është një udhëtim në jetën dhe aventurën e tyre letrare, çka la gjurmë në historinë e letërsisë botërore, ku krahas dramave personale, urisë dhe dhembjeve, gjen njëkohësisht edhe dehjen e krijimit artistik.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928320391

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmes kujtimeve të tyre parisiane, na zbulohen shkrimtarët e «brezit të humbur» si Heminguei, Fitzgerald, Dos Pasos, apo gjenitë e tjerë të mëdhenj - Uald, Paund, Xhois, Beket e shumë të tjerë, që si bohemë të jashtëzakonshëm lanë gjurmë të pashlyeshme në lagjet e vjetra parisiane.

Parisi i historisë së madhe, i letërsisë dhe i artit botëror, u kthye për ta në një «festë të pambarimtë», siç do të shkruante më vonë Heminguei.                                                                                                                

«Bohemë anglosanksonë në Paris» është pjesa e tretë e trilogjisë parisiane të këtij autori, pas librave «Parisi letrar», mbi shkrimtarët francezë dhe «Mbresa parisiane», me përshtypjet e tij rreth jetës dhe historisë të këtij metropoli të kulturës evropiane.

Ishkineast dhe diplomat, Luan Rama ka botuar mbi 50 libra në gjini të ndryshme letrare, si romane, poezi, ese apo libra historikë. Eshtë botuar në shqip, frëngjisht, anglisht, italisht, greqisht dhe maqedonisht.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages238
ISBN9789928320391
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1