100 Vjet Pavaresi

Ndriçim Kulla PL0012

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është një album i cili i kushtohet 100 vjetorit të lirisë politike të popullit shqiptar.

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657840

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky është një album i cili i kushtohet 100 vjetorit të lirisë politike të popullit shqiptar. I konceptuar si një histori imazhi në mënyrë të ilustruar dhe të komentuar është strukturuar ngjashmërisht si shumë albume të tjerë të sistemuar me fotografi, të cilët i janë servirur lexuesve tanë edhe më parë edhe në sisteme të ndryshme qeverisjeje, në vigjilje të përvjetorëve të ndryshëm të Pavarësisë. Por, meqënëse me njëqindvjetorët brezat takohen fare rrallë pretendojmë se në këtë përpjekje jemi munduar që të përfshijmë të gjitha periudhat kohore qoftë edhe ato "të mallkuara" e të ndaluara, të gjithë personazhet dhe elitarët, që kanë luajtur një rol dhe kanë lënë gjurmë në historinë tonë kombëtare, që nga shpallja e Pavarësisë Kombëtare deri në ditët e sotme, të cilat më së shumti për arsye politike, por edhe subjektive janë anashkaluar në forma të ndryshme censure ose janë përbuzur dhe dënuar si të padenjë për t'u përmendur. Historia e një shteti shkruhet saktësisht nisur nga ngjarjet, kontribuesit dhe veprat e rëndësishme që ata kanë lënë përgjatë gjithë historisë së zhvillimit të tij. Nga ana tjetër, një histori moderne dhe shkencore sot përfshin jo vetëm historinë politike, por sidomos atë kulturore, fetare, ekonomike, ushtarake e kështu me radhë.  

Data sheet

ISBN9789995657840
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitAlbum