Janaq Paço View larger

Janaq Paço

Ylli Drishti A-008789

New product

Përshkrim i shkurtër

Albumi "Janaq Paço" është një  botim i realizuar në kuadrin e 105 vjetorit të lindjes së skulptorit te spikatur shqiptar te shekullit te XX. Albumi ilustrohet me imazhet e veprave të artistit që ruhen në koleksionit të Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë dhe nga koleksioni i familjes Paço, vepra këto që publikohen për herë të parë për publikun. Në album janë pasqyruar dhe vlerësimet e historianëve dhe kritikëve të artit, kolegëve dhe nxënësve të artistit.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mali Pleshti
ISBN9789928147516
Viti i botimit2019

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Skulptori Janaq Paço ishte një nga themeluesit e skulpturës realiste moderne shqiptare të shekullit XX. Ai kreu studimet e larta për skulpturë në Athinë (Greqi) dhe pasi kthehet në Shqipëri, do ishte artisti I parë që realizoi një monument ekuestër në Shqipëri – Skënderbeun në kalë - në qytetin e Krujës.

Albumi paraqet një sintezë të biografisë artistike të artistit nga vitet e studentore, në vitet e pjekurisë artistike si dhe realizimin i disa prej busteve, monumenteve të rëndësishëm në Tiranë, Krujë, Kavajë, Durrës, Bilisht, Sarandë ku shkëlqen talenti i veçantë i Paços si skulptor modern realist.

Në Album është pasqyruar edhe koleksioni i nudove të artisit të realizuar gjatë viteve 1960-1978, por që pjesa më e madhe e tyre  u shkatërua prej tij nga presioni i shtetit komunist të kohës.

 

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages165
ISBN9789928147516
RedaktoriNIRVANA LAZI
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitAlbum
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë