Artiste shqiptare ne Akademite Italiane View larger

Artiste shqiptare ne Akademite Italiane

Ylli Drishti, Leon Cika A-008786

New product

Përshkrim i shkurtër Albumi "Artistë shqiptarë në që studiuan dhe u formuan aristikisht nga fundi i shekullit XIX deri në vitet e luftës së dytë botërore në Akademitë Italiane të Artit në qytetet: Firence, Romë dhe Venecia. Për çdo artist në këtë botim jepet një biografi artistike, vlerësuese e shoqëruar dhe me 4–8 ilustrime me ngjyra të veprave të secilit prej tyre. Botimi në fund shoqërohet me një tabelë sinoptike të ngjarjeve më të rëndësishme artistike në europë dhe në shqipëri gjatë shekullit XX

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mali Pleshti
ISBN9992796812
Viti i botimit2005

3 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Autori, historiani i artit Ylli Drishti në 30 faqet e para të botimit, jep një panoramë të përgjithshme të zhvillimit të arteve pamore në Shqipëri gjatë shek. XIX-XX, duke evidentuar disa nga protagonistët kryesorë që hodhën themelet e artit realizmit shqiptar si: Kol Idromeno, Simon Rrota, Spiro Xega, Zef Kolombi, Dhimitër Çani, Abdurrahim Buza e për të vazhduar me artistët e tjerë që e filluan krijimtarinë e tyre pas vitit 1944 dhe që kontribuan me krijimtarinë tyre në ekspozitat e para pas luftës, por edhe si pedagogë në përgatitjen e brezit të ri të artistëve shqiptarë.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages169
ISBN9992796812
Viti i botimit2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitAlbum
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë